Cinque Terre

Národní park Cinque Terre (pět zemí) je tvořen pěti skalnatými městy – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso. Všechna města se nachází na pobřeží moře. Každý si zde najde to své. Je zde mnoho turistických tras, krásná Středomořská krajina, úžasné výhledy a pláže.

My jsme vyrazili do Cinque Terre na jednodenní výlet vlakem z Pisi. Z Pisi jsme vyjížděli z hlavního vlakového nádraží Pisa Centrale a naším prvním cílem bylo město Manarola. Pro jednoho stál lístek na vlak 8,60 Euro, což byla nejnižší cena a cesta trvala necelé dvě hodiny. Alternativou je i rychlík, který sice jede kratší dobu, ale samozřejmě si připlatíte. Během jízdy jsme měli jeden přestup ve městě La Spezia, které je ideálním místem, kde nechat auto pokud po Toskánsku cestujete autem, protože jednotlivá města v Cinque Terre jsou umístěná ve skalách a jsou propojená vlakovými tunely. Doprava vlakem je tak mnohem jednodušší a rychlejší (přejezd vlakem mezi jednotlivými městečky trvá jen několik minut). Pokud vám zbyde čas tak i La Spezia stojí za prozkoumání, nám bohužel při zpáteční cestě do Pisi už nezbyl čas.

Národní park je velmi oblíbenou turistickou destinací, oblíbené jsou především západy slunce, které dodávají barevným zdím domů ještě větší atmosféru. My jsme tuto oblast navštívili na začátku ledna a odpoledne tu i na toto roční období bylo docela dost lidí. Nicméně i na zimní období tu bylo krásné slunečné počasí a 15 °C. Pokud se do Cinque Terre vydáte v létě tak počítejte s velkým náporem turistů a doporučuji si ráno přivstat, ať si užijete atmosféru měst bez houfu turistů. To že se jedná o turisticky vyhledávané místo poznáte už na nádraží v La Spezii, odkud vyjíždí vlak plně obsazený.

Manarola je druhé největší město Cinque Terre. Po procházce městem, jsme se vrátili na nádraží a přejeli do Vernazzi.

Vernazza se nám ze všech měst, které jsme v Cinque Terre navštívili, líbila nejvíce. Zde jsme byli na obědě v restauraci Gianni Franzi http://www.giannifranzi.it/ristorante.html, kde jsme ochutnali Spaghetti alla Scarpata. Jídlo bylo výborné a obsluha byla rovněž skvělá.  

Z Vernazzi jsme se poté vydali pěšky po Azurové stezce do vedlejšího Monterossa. Cesta byla dlouhá necelých 3,5 km a šli jsme jí s přestávkami necelé 3 hodiny. Cesta nejdříve vedla uličkami města nahoru do svahu a než vyjdete nahoru nad město na kopec tak je to trochu náročnější, ale ten krásný výhled za to stojí. Nahoře si můžete dát pauzu, udělat si piknik a kochat se krásným výhledem na město a moře.

Dále cesta vede kolem malých zahrádek místních, které jsou umístěné ve svahu a poté dále lesem. Zhruba v půlce cesty už uvidíte v dáli Monterosso. Až budete scházet svahem zase dolů k moři, budete tentokrát procházet malými vinicemi místních obyvatel. Když jsme došli do Monterossa stihli jsme si na pláži užít ještě západ slunce a pak jsme se vydali na vlakové nádraží a jeli zpět přes La Spezii do Pisi. Lístek z Monterossa do Pisi nás vyšel na 9,20 Eura, s tím že rychlík je opět dražší a rychlejší.

Azurová stezka je nejnavštěvovanější stezka v Cinque Terre, opět počítejte s tím, že pokud se sem vydáte v létě určitě tu nebudete sami. Celá stezka je rozdělena na čtyři úseky a propojuje všech pět vesnic Cinque Terre – celá měří přibližně 12 km. Vstup na stezku má být údajně zpoplatněn, nicméně my jsme nikoho, kdo by chtěl za vstup zaplatit nepotkali, pouze jsme po cestě potkali malou budku, ve které nikdo nebyl, ale mohlo to být tím, že jsme zde byli mimo hlavní turistickou sezonu. Ale stezka byla tak skvělá, že to za to stojí. Pokud se budete chtít na stezku vydat předem si ověřte, jestli jsou všechny úseky stezky otevřené. Když jsme zde byli v lednu my, tak byli dva ze čtyř úseků uzavřené kvůli opravám a sesuvu půdy. Ale mimo Azurové stezky jsou v Cinque Terre ještě další stezky.

Co navštívit?

Riomaggiore

Manarola

Corniglia

Vernazza

Monterosso

La Spezia


4 thoughts on “Cinque Terre”

    1. Dobrý den, tuto informaci najdete na stránkách dopravce. Mezi městy jezdí veřejné vlakové spoje, takže neměl by to být problém. Hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.