Český Krumlov

I když za hranice vyrážíme docela často, v krásném Českém Krumlově jsme byli tento rok úplně poprvé. Po jeho návštěvě naprosto chápeme, proč tolik zahraničních turistů míří po návštěvě Prahy zrovna sem. Tohle město má prostě úžasnou atmosféru!

Kudy do Krumlova asi nemá cenu popisovat. Když tu budete, určitě nevynechejte návštěvu zámku a přilehlých zahrad. Můžete také vystoupat na Zámeckou věž, odkud si vychutnáte pohled na historickou část města z ptačí perspektivy. Výhled je opravdu úchvatný! Nebojte se také bloudit v přilehlých úzkých uličkách, příjemná je i procházka kolem klikatící se Vltavy. Pauzu si můžete dát třeba v městském parku kousek od centra. A pokud byste si chtěli odpočinout od zástupu turistů, které v centru města určitě potkáte, vydejte se na nedalekou Křížovou horu. Na jejím vrcholu je bílá kaple, kterou uvidíte i z centra města. Cesta nahoru dá sice trochu zabrat, ale ten výhled stojí za to! My jsme tu byli skoro sami, vzali jsme si s sebou deku a užívali si ten okouzlující pohled na město.

V Krumlově jsme byli ubytovaní ve Vile 1st Republic. Měli jsme podkrovní pokoj s krásným výhledem na město. Dostupnost do centra byla skvělá. Kolem vily je i malá zahrada, kde se dá večer posedět. A ráno na nás čekala vynikající snídaně. Ubytování můžeme jedině doporučit.

Ve městě jsme byli na tři noci a chtěli jsme si ho užít i s dobrým jídlem. Tady jsme ale trochu tápali, kam zajít. Většina restaurací je totiž turistických s typicky českou kuchyní, která nám až tak nesedí. Můžeme ale jednoznačně doporučit Papa’s Living Restaurant a Restaurant 99. Také jsme zašli do kavárny U Spokojené Matky, kterou najdete v Pivovarské zahradě. Kromě kávy nebo něčeho dobrého si tu vychutnáte i pohled na Zámeckou věž, hlavní dominantu města.

Když jsme prošli celé město křížem krážem, vyrazili jsme na výlet směr Šumava – k Plešnému jezeru a na vrchol Plechý, který už je na rakouských hranicích. Auto jsme nechali na parkovišti v Nové Peci a pokračovali pěšky až k jezeru. Trasa, kterou jsme ušli, je přibližně znázorněná na mapě.

Tady najdete popsané základní záchytné body naší cesty: Začátek je na parkovišti v Nové Peci. Odtud až k Plešnému jezeru půjdete po zelené turistické trase. Většina cesty k jezeru vede po asfaltové cestě. Pod jezerem zahnete do lesa a vydáte se po tzv. Jezerní stezce, kde už je terén trošku horší. Tahle cesta je určena pouze pro pěší. S kolem ani kočárkem se sem nesmí a nedá projet, jde o I. zónu NP Šumava. Po Jezerní stezce dojdete až ke Kamennému moři a následně k Plešnému jezeru. Další část cesty vede po zážitkové stezce Duch pralesa, která vede k pomníku Adalberta Stiftera. Od pomníku budete pokračovat po žluté ke Kučerově vyhlídce až na horu Plechý, která je na státní hranici s Rakouskem. Více než české turistické značky tady proto uvidíte právě ty rakouské. Po žluté budete pokračovat i po cestě dolů. Dávejte si tady pozor, zda jdete správně a nezatáčíte na rakouskou stranu. Žlutá vás dovede zpátky k Jezerní stezce a budete pokračovat po stejné cestě až do Nové Pece.

Cesta k jezeru byla místy kamenitá, ale ne zas tak náročná. Naopak stoupání od jezera nahoru na vrchol Plechý byl docela záhul, ale ten výhled nahoře za tu námahu stál. Celá trasa vede nádherou šumavskou krajinou, je tu i několik krásných vyhlídek, kde si můžete dát pauzu. Výlet nám zabral i s cestou autem z Krumlova celý den. Nezapomeňte si zabalit velkou svačinu a dostatek pití, až na jedno občerstvení jsme po cestě nic nepotkali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.