Londýn

I když je Londýn relativně blízko a je jednoduše dostupný jeho návštěvu jsme pořád odkládali a vždy jsme raději letěli někam na jih do tepla. Londýn jsme měli spojený hlavně s deštivým a chladným počasím. Ale Londýn, který jsme zažili při naší květnové cestě, byl skvělý. Užili jsme si 4 dny plné sluníčka a krásného počasí, takže každý náš den končil piknikem v parku a město jsme si užili na plno.

Do Londýna jsme odlétali z Prahy s Ryanair s návratem do Pardubic, zpáteční letenka pro jednoho vyšla na necelých 900 Kč. Po necelých dvou hodinách jsme přiletěli na letiště Stansted, které je třetím největším letištěm v Londýně a létají sem hlavně nízkonákladovky.  Odtud jsme pak jeli autobusem do centra. Cesta měla trvat 90 minut, ale vzhledem k tomu, že jsme přiletěli ráno a chytli jsme na silnici ranní špičku, tak jsme nakonec jeli necelé 2 hodiny. Ceny jízdenek začínají už na 3 GBP, záleží na tom, kdy je koupíte. Čím dříve tím lépe, ideální je kupovat 4-5 měsíců dopředu, v kratším předstihu pak cena jízdenky vyjde na 10-15 GBP. Z letiště jezdí EasyBus, Terravision nebo National Express. Autobusy ve městě zastavují na více místech, nejlepší polohu má hlavní autobusové nádraží „London Victoria“, „Baker Street“ nebo „Liverpool Street“. Rychlejší variantou cesty z letiště je vlak Stansted Express, který je trochu dražší. Opět ale hodně záleží, v jakém předstihu budete lístky kupovat – nejlevnější se pohybují kolem 7 GBP. 

V centru jsme z autobusu vystoupili na zastávce metra Baker Street a prošli jsme si blízký Regent´s Park a Queen Mary´s Gardens, tady jsme si odpočinuli po cestě. V Regent´s Park se mimo jiné nachází i Londýnská Zoo, která patří mezi ty nejstarší na světě. Kousek od zastávky metra Baker Street se nachází i známé Muzeum Madame Tussauds, to nás ale moc nelákalo tak jsme pokračovali dál do centra a procházeli jsme Londýnskými ulicemi až k Hyde Parku, který je největším královským parkem v Londýně. Najdete tady krásné zahrady, travnaté plochy, památníky a uprostřed parku je i jezero Serpentine, takže si můžete půjčit loďku nebo šlapadlo a užít si pohled na park z vodní hladiny. Jinak je park ideálním místem na piknik, pokud je slunečné počasí. V parku jsme si dali další zastávku a pak jsme pokračovali dál k obchodnímu domu Harrods, který je přeplněný nejrůznějšími druhy luxusního zboží v několika patrech, my jsme sem ale šli kvůli jídlu…v přízemí světoznámého obchodního domu se nachází dech beroucí  Food Halls, kde se uspokojí všechny vaše smysly. Najdete zde luxusní řeznictví s čerstvými masy a uzeninami, dále sýry, čerstvé ryby a nejrůznější mořské plody, ovoce, zeleninu, prodejnu luxusní čokolády, kávy, čaje a geniální pekařství a cukrárnu. Mísí se zde v několika místnostech všechny možné chutě a vůně a všechno to vypadá úžasně. Ve vedlejší hale je pak umístěn gril, sushi bar, pasta bar a fish bar. Z celého obchodního domu jsme si prošli jen těchto pár místností a úplně nám to stačilo, když to tak shrnu je to takové luxusní tržiště, určitě tohle místo stojí za návštěvu. Od Harrods jsme šli k Westmisteru, kde jsme byli ubytovaní. Večer jsme se šli ještě projít k Buckinghamskému paláci a bylo to super, jelikož zde nebyli skoro žádní turisté, vedle v Green Parku jsme pak měli večer piknik.

Druhý den ráno bylo naším prvním cílem Westminstertské opatství, pak jsme pokračovali dál k Houses of Parliament a k nejslavnější části sídla britského parlamentu Alžbětině věži s hodinami, která je známá jako Big Ben – ve skutečnosti je tak pojmenován její největší zvon. Aktuálně se věž rekonstruuje, takže je vidět pouze ciferník hodin, jinak toho moc vidět není. Po Westminister Bridge jsme přešli na druhou stranu řeky a pokračovali jsme po jižním nábřeží Temže dál okolo London Eye, až ke galerii Tate Modern, která je úspěšná především díky modernímu a současnému umění. Nás zaujala především budova, ve které je galerie umístěná, jedná se o budovu bývalé elektrárny, takže když do budovy galerie vstoupíte, okamžitě vás zaujme obrovské prostor bývalé turbínové haly. Dříve zde byly umístěné ohromné turbíny elektrárny. Výstavní prostory jsou zde umístěny například i v bývalých obrovských podzemních nádržích na topný olej.

Dále podél řeky jsme šli kolem repliky Shakespearova divadla Globe a došli jsme až k Borough Marketu, jemuž se přezdívá „Spižírna Londýna“ a existuje na tomto místě již od 13. století. Jedná se o fantastický trh, kde byste se určitě měli zastavit. Mají zde čerstvé ovoce, zeleninu, lahůdky, sýry a stánky s chutěmi s celého světa – pizza, pasta, burgery, plody moře, indickou kuchyni…prostě nevíte co dřív. My jsme sem šli na oběd a na to že byl pracovní den, bylo zde celkem rušno.

Z marketu jsme šli na Shard, který je nejvyšší mrakodrapem v Evropské unii. Název je odvozen od jeho tvaru – střep. Dopředu jsme měli zarezervovaný vstup na vyhlídku, která se nachází v 68., 69. a 72 patře a jelikož nám vyšlo krásné počasí, měli jsme úchvatný výhled na celý Londýn. Pokud půjdete na Shard vyplatí se udělat si dopředu rezervaci přes internet, čímž se dá pár liber ušetřit.

Dál jsme pokračovali po nábřeží Temže kolem bitevního křižníku HMS Belfast až k Tower Bridge, který je ikonou Londýna. Po mostě jsme přešli na druhou stranu řeky a šli kolem Tower of London, (ten jsme si nechali na příští návštěvu) dál k St Paul´s Cathedral, z jejíž kopule má být údajně nejkrásnější výhled na Londýn. Katedrála ale zavírá už 16:30 tak jsme bohužel tenhle výhled nestihli. Od katedrály jsme pak prošli ulicemi až k Trafalgarskému náměstí, kde ale byly davy lidí, tak jsme se zde moc nezdrželi a šli jsme do St James´s Parku. Park se nachází před Buckinghamským palácem a uprostřed něho je krásné jezero. V parku jsme si udělali znovu piknik, protože bylo krásně a pak jsme vyrazili zpět do hotelu.

Třetí den jsme měli v plánu navštívit Londýnská muzea a to konkrétně Přírodovědecké muzeum a Muzeum vědy, které je hned vedle. Nakonec jsme stihli pouze přírodovědecké, protože bylo úžasné a strávili jsme zde opravdu celý den. Vstupné do mnoha muzeí v Londýně je dobrovolné, takže vás návštěva nezruinuje. Muzea jsou tak skvělým plánem, když vás v Londýně zastihne deštivé počasí nebo pokud sem jedete s dětmi. Z muzea jsme odcházeli až kolem 16 hod, takže jsme už do dalšího nešli, protože bychom toho už moc nestihli. Raději jsme si šli užít sluníčka do Hyde parku. Z Hyde parku jsme pak vyrazili na poslední místo, které jsme ještě chtěli vidět a to bylo Piccadilly Circus a jeho okolí. Tady jsme si dali večeři v restauraci Princi (kterou jsme objevili v Miláně a byli jsme z ní nadšení). Restaurace má pobočky i v Británii a pokud si chcete užít skvělou italskou kuchyni i v centru Londýna tak je to skvělá volba více na webu https://www.princi.com/.

Další den jsme brzy ráno odjížděli na letiště a letěli zpět s tím, že jsme si Londýn užili nad naše očekávání. Tím, že jsme měli každý den krásné počasí, tak se nám vryly do paměti úžasné londýnské parky, kde jsme strávili nějaký čas každý den. 

Kam vyrazit v Londýně?

Hyde Park

Regent´s Park 

Queen Mary´s Gardens

Green Park

St James´s Park

Buckinghamský palác

Westminstertské opatství

Houses of Parliament

Big Ben

Shard https://www.the-shard.com/ 

London Eye https://www.londoneye.com/ 

Tower Bridge https://www.towerbridge.org.uk/ 

Tower of London https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/#gs.rdcjag 

St Paul´s Cathedral https://www.stpauls.co.uk/ 

Přírodovědecké muzeum https://www.nhm.ac.uk/ 

Muzeum vědy https://www.sciencemuseum.org.uk/ 

Tate Modern https://www.tate.org.uk/visit/tate-modern 

Borough Marketu http://boroughmarket.org.uk/

Harrods – Food Halls https://www.harrods.com/en-gb/store-guide?icid=footer_the-store_store-guide

Trafalgarské náměstí

Piccadilly Circus

Londýnská Zoo https://www.zsl.org/zsl-london-zoo

Shakespearovo divadla Globe https://www.shakespearesglobe.com/ 

Muzeum Madame Tussauds https://www.madametussauds.com/london/en/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.