Pisa

Město proslulé Šikmou věží, které ovšem nabízí spoustu dalších míst, které stojí za to vidět. Paradoxem je, že v ulicích Pisy narazíte spíše na místní obyvatele než na turisty z jiných koutů světa, protože většina cizinců svou návštěvu Pisy zaměří jen na prohlídku náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků), kde stojí právě známá Šikmá věž. Nicméně Pisa nabízí mnohem více než jen Šikmou věž… Pisa byla v minulosti důležitým obchodním přístavem a svým významem konkurovala Janovu nebo Benátkám, najdete zde i významnou univerzitu, která má už dlouhou historii a vyučoval zde i Galileo Galilei, který se v Pise narodil.

My jsme vyrazili do Pisy oslavit Nový rok a zůstali jsme zde 5 dní. Pisu jsme pojali jako výchozí bod pro výlety do okolí – Livorno, Lucca a Národní park Cinque Terre. Možností je ale mnohem více a vlakové spojení v Toskánsku je výborné. 

Do Pisy jsme přiletěli na letiště Pisa Galileo Galilei, což je největší letiště v Toskánsku a nachází se přibližně 1,5 km od centra města. Z Prahy létá do Pisy Ryanair, přičemž ceny se pohybují v rozmezí 1 500 – 2 000 Kč za zpáteční let, nicméně letenky se dají v rámci slevových akcí koupit i levněji. Let z Prahy trvá přibližně 90 minut. Z letiště jezdí do centra Pisy automatický vláček „Pisa Mover“, který jezdí každých 10 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 2,70 € a v centru jste za 5 minut.

Na náměstí Piazza dei Miracoli najdete Šikmou věž, prodejce suvenýrů a davy turistů, kteří jsou zde každodenní realitou. Každý se snaží získat nejlepší fotku toho jak „podpírá“ věž. Když jsem se rozhlédla kolem sebe, tak jsme se podivila, co jsou někteří lidé schopni udělat pro jednu fotku, kterou má vlastně každý, kdo sem zavítá aneb ať žije originalita… Mnoho turistů přijíždí do Pisy z Florencie zájezdovými autobusy jen na krátkou návštěvu Náměstí Piazza dei Miracolia a pak pokračují dál, tak že se do centra města ani nepodívají.

Šikmá věž byla stavěna skoro 200 let a naklání se od své osy o 3,9 stupně, nicméně naklánět se začala již během výstavby, kvůli nestabilnímu podloží. Náklon věže se postupně začal zvětšoval – přibližně o 1 mm ročně (v roce 1993 byla věž odkloněna o 4,47 m). Nakonec byl odklon zastaven během stabilizačních prací, které se konaly v 90. letech 20. století, kdy bylo odstraněno 70 tun zeminy a věž se naklonila zpět o 43,8 cm, což je úroveň, jakou měla v 18. století. Měla by tak vydržet stát několik dalších století.

Vstupné do Šikmé věže stojí 18 € a najednou smí jít nahoru pouze 40 osob. Prohlídka trvá 30 minut a s sebou si můžete vzít pouze foťák, jinak se všechny batoh a tašky musejí odložit v bezplatné úschovně. Nejlepší je zarezervovat si vstupenky dopředu přes internet a vyhnout se tak dlouhým frontám.

Na Piazza dei Miracoli se dále nachází Duomo (katedrála) do které je vstup zdarma a Battistero (náboženské místo) do kterého vstupenka stojí 5 €. Vstupenky do jednotlivých památek lze kombinovat a dá se tak ušetřit.

Mura di Pisa – hradby kolem města jsou dlouhé 3 km a nabízí pohled na město z originální perspektivy 11 metrů vysoké zdi. Vstupné stojí 3 € a vstup je možný i z Piazza dei Miracoli.

Nábřeží řeky Arno je skvělým místem pro procházku. Od jižního nábřeží vede ulice Corso Italia až k hlavnímu vlakovému nádraží Stazione Central. Severně od řeky Arno se nachází středověké centrum Pisy, kde můžete bloudit krásnými uličkami…

Kde se najíst?

L´Ostellino – Piazza Felice Cavallotti 1, Pisa

Lahůdkářství a prodejna skvělých sendvičů. Vybrat si můžete z desítek možných kombinací surovin. Ideální na piknik.

Pizzeria L’Arciere Via dei Facchini 18, Pisa http://www.pizzerialarciere-pisa.it/

Tady mají výbornou neapolskou pizzu a především velký výběr, nebudete vědět kterou si vybrat. My jsme nakonec vybrali prosciutto a buffalinu.

Ristorante Osteria Dei Mille – Via dei Mille 32, Pisa

Tradiční italská restaurace, ochutnali jsme kančí ragú a torteliny plněné ricottou a špenátem s hříbkovou omáčkou . Moc jsme si pochutnali.

Ubytování

My jsme bydleli v Hotelu Terminus & Plaza, který se nachází dvě ulice od hlavního nádraží, kousek od centra. Hotel byl pěkný a čistý a každé ráno byly skvělé snídaně. Můžeme jedině doporučit. Více info na webu: http://www.terminusplaza.it/ Jinak je v Pise mnoho hotelů v různých cenových kategoriích, najít to pravé by neměl být problém.  

Co navštívit v Pise?

Šikmá věž, Duomo, Battistero –  https://www.opapisa.it/en

Mura di Pisa – http://www.muradipisa.it/en/

Nábřeží řeky Arno

Středověké centrum Pisy

Fotografie od patrickhacha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.