ŘÍM

V Římě už jsme byli čtyřikrát, zažili jsme tady všechny čtyři roční období, navštívili všechny top místa, která by žádný návštěvník neměl minout. A přesto bychom právě sem vyrazili nejraději znovu, protože nás tohle město při každé návštěvě nepřestává ohromovat. Proč tedy my milujeme Řím? Jednoduše, skvělé italské jídlo, úžasná atmosféra města a překrásné výhledy všude, kam se podíváš.

Doprava
Z Prahy létají do Říma tři dopravci: Eurowings, Ryanair a Wizz Air. Všichni tři na letiště Fiumicino (FCO). Let trvá necelé 2 hodiny. Nejnižší ceny standardních zpátečních letenek se pohybují kolem 3 500 Kč, ale pokud narazíte na akční letenky můžete se dostat i na poloviční cenu. Záleží, v jakém období poletíte a v jaké dny (víkendy a svátky bývají samozřejmě nejdražší).

Letiště Fiumicino je největší italské letiště a je od Říma vzdálené cca 30 km. Z letiště se nejsnáze dostanete do centra města (hlavní nádraží Termini) vlakem, ale ten jsme my zatím nevyzkoušeli. Vždycky jsme jeli autobusem – jízdenky můžete koupit buď dopředu online nebo na místě (cca 10 EUR) u přepážek dopravců, které jsou nedaleko autobusových zastávek. Zastávky najdete v pravé části příletové haly u terminálu 3. Cesta autobusem trvá cca hodinu podle toho, jaký je provoz. Podrobné a aktuální informace k dopravě z letiště včetně odkazů na jednotlivé dopravce najdete zde.

Pokud budete bydlet v centru města, tak všude dojdete pěšky. V případě, že budete chtít využít MHD tak vám na všechny dopravní prostředky stačí jedna jízdenka. Nejčastěji využijete jednorázové jízdenky BIT s platností 100 minut za 1,5 EUR, pokud se budete chtít někam přiblížit. Aktuální informace k jízdenkám najdete zde. Jízdenky jsou dostupné v automatech ve všech stanicích metra nebo v trafikách. Římské metro má 3 linky.

V centru města nejčastěji využijete tyto stanice metra:
Barberini (A) – poblíž Fontány di Trevi
Lepanto (A) – poblíž Andělského hradu (Castel Sant’ Angelo)
Ottaviano (A) – stanice k cestě do Vatikánu
Colosseo (B) – stanice u římského Kolosea

Počasí
Jaro a podzim jsou ideální období, kdy do Říma vyrazit. V tomto období tady panuje nejlepší počasí pro toulky městem. Tuhle strategii ale volí většina lidí, takže na nejoblíbenějších památkách můžete potkat davy turistů. I zimní období není pro návštěvu města špatné, teploty se zde pohybují kolem 10 °C a sluníčko oproti počasí v ČR svítí mnohem více a má i větší sílu. Déšť je v tomhle období častý, ale spíše se jedná o přeháňky. Pokud byste náhodou schytali celodenní déšť, můžete se schovat v některém z muzeí, památkách nebo v nějaké skvělé restauraci. Naopak v létě je ve městě opravdu horké počasí, teploty se pohybují v průměru kolem 30 °C, ale mohou být samozřejmě i vyšší. Takže pokud vám horko nevadí, můžete sem vyrazit i v létě a spojit návštěvu města i s koupáním v moři v nedaleké Ostii. V tomto období bývá ve městě kvůli velkému horku i méně turistů.

Ubytování
V Římě je rušno po celý rok, takže pokud chcete ubytování za nejlepší cenu a ideálně v centru, měli byste si ho rezervovat s co největším předstihem. Hotely jsou ve městě skoro na každém kroku záleží, jaký máte rozpočet a požadavky.

Největší zajímavosti:

Koloseum – největší turistická atrakce Itálie, pokud se budete chtít podívat dovnitř amfiteátru a budete se chtít vyhnout dlouhým frontám, doražte sem buď brzy ráno/později odpoledne nebo si vstupenky rezervujte online. V ceně vstupenky je i vstup do Palatina (Palatinský pahorek), který býval nejexkluzivnější čtvrtí starověkého Říma a do Fora Romana (Římského fóra), které bývalo čtvrtí plné mramorem obložených chrámů a bazilik. Při procházce fórem budete muset zapojit trochu představivosti, protože někde toho moc z původních budov už nezbylo.

Il Vittoriano nebo také Altare della Patria (Oltář vlasti) obrovský mramorový památník, který byl postaven na památku italského sjednocení a jako pocta Viktoru Emanuelovi II. prvnímu italskému králi. Vstup do památníku je zdarma. Ze střechy památníku je úžasný výhled na celý Řím (vyhlídka je zpoplatněná za cca 7 EUR). Na střechu se dostanete výtahem, který vás vyveze až na vrchol a pak se můžete kochat jedním z nejkrásnějších výhledů na město.

Pantheon – 2 tisíce let starý chrám (v současné době kostel) je jednou z nejlépe zachovalých antických památek v Římě. Vstup je zdarma. Ve stropě Pantheonu je 8,7 metrů široký otvor – jedná se o největší nevyztuženou betonovou kopuli, jaká byla kdy postavena. Kopule symbolizuje symbolické propojení chrámu s bohy.

Piazza Navona je krásné náměstí, které je zdobené několika kašnami. Dříve zde bylo sídlo hlavního římského trhu. Najdete tady mnoho pouličních umělců a prodavačů.

Piazza do Spagna a Španělské schody jsou ikonickým místem, které byste neměli při procházce městem minout. Nad schody se nachází kostel Trinità dei Monti a pod nimi najdete kašnu, která má představovat potápějící se loď. Naproti Španělským schodům se nalézá nejluxusnější nákupní třída v Římě.

Fontána di Trevi je jednou z nejoblíbenějších památek ve městě. Protože zabírá skoro celé náměstí, potkáte tady velmi často davy turistů, kteří se snaží vyfotit fontánu z toho nejlepšího úhlu. Vodu do fontány stále přivádí přes 2 tisíce let starý podzemní akvadukt. Podle tradice byste měli do fontány vhodit minci, což by vám mělo zaručit to, že se do města znovu vrátíte. Mince se z kašny denně vybírají a poskytují se na charitativní účely.

Uprostřed náměstí Piazza del Popolo stojí vysoký egyptský obelisk. Pokud z náměstí vyjdete na vyhlídku do zahrad na Pincijském pahorku nad náměstím, budete se moci opět pokochat krásným výhledem na město – zejména na kopuli baziliky sv. Petra. Zahrady jsou ideálním místem, kam se vydat, pokud si budete chtít chvíli odpočinout od ruchu města.

Hlavní dominantou Vatikánu je bazilika sv. Petra, která je největším italským kostelem. Vstup do baziliky je zdarma, ale pokud se budete chtít podívat dovnitř (což doporučujeme) počítejte s frontou. Před vstupem je nutné projít kontrolou přes rentgen. V letním období také pozor na vhodné oblečení – neměli byste mít odhalená ramena a ultrakrátké šortky. Pokud se budete chtít pokochat úchvatným výhledem na město, doporučujeme výstup na kopuli baziliky. Vstup se nachází vpravo od baziliky. Vstup na kopuli stojí buď cca 10 EUR (výtahem + 320 schodů) nebo cca 8 EUR po 551 schodech. Vstupenky se dají koupit pouze na místě. Cestou na vrchol kopule vás čeká strmý a dlouhý výšlap v úzkém prostoru. Následně budete mít před sebou úžasnou vyhlídku na Svatopetrské náměstí a město.

Vatikánská muzea tvoří jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Prohlídka muzeí vám zabere minimálně jeden celý den. Největším lákadlem muzeí je prohlídka Sixtinské kaple, kterou rozhodně nemůžete vynechat, pokud muzeum navštívíte. V hlavní sezóně u vstupu bývají hodně dlouhé fronty, takže jestli chce ušetřit čas, rezervujte si vstupenky online.

Andělský hrad je orientační bod, který po cestě do/z Vatikánu rozhodně nemůžete minout. Z nejvyšší terasy hradu je opět krásný výhled na město.

Vrch Giancolo nad čtvrtí Travestere je skvělá vyhlídka umístěná v parku, takže se zde můžete zdarma pokochat krásným výhledem na město. Při cestě z vrchu si můžete užít klikatou cestu úzkými uličkami a při bloudění čtvrtí se nezapomeňte zastavit i v Bazilice Panny Marie v Trastevere. Jedná se údajně o nejstarší římský kostel zasvěcený Panně Marii.

Restaurace
Dobře se v Římě najíte skoro všude, tady jsou naše osvědčené tipy:

  • Mercato Centrale – na hlavním nádraží Termini, doporučujeme navštívit hned po příjezdu z letiště.
  • Tonnarello – v době oběda tady bývají velké fronty, zejména v neděli, kdy sem chodí na oběd i místní. Fronta se ale rychle hýbe, vyplatí se počkat. 
  • Alfredo e Ada – opravdu pravá italská restaurace, ale velmi malá. Pokud si zde chce dát jídlo, vyplatí se sem vydat hned na otvíračku!

Výhledy
Pokud milujete výhledy, tak v Římě se budete moci kochat. Tady jsou naše tipy:
Placené:
Střecha památku IL Vittoriano
Kupole Baziliky sv. Petra
Andělský hrad

Zdarma:
Vrch Giancolo nad čtvrtí Travestere
Zahrady na Pincijském pahorku nad Piazza del Popolo

Jednodenní výlet z říma:

Pokud se do Říma vydáte na více dní, tak zejména v létě je skvělé zajet k moři do města Ostia Antica cca 25 km jihozápadně od Říma. Z centra města se sem dostanete vlakemz e stanice metra linky B Piramide. Pak pokračujte vlakem Ostia Lido ze Stanice Porta San Paolo a vystupte ve stanici Ostia Antica. Na cestu by vám měly stačit běžné jízdenky na MHD BIT. Celá cesta vlakem by měla trvat cca hodinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.