Valencie

Tohle skvělé místo jsme navštívili v roce 2018 na přelomu září a října a dostali jsme se sem víceméně náhodou. Naše cesta vznikla na základě toho, že jsme stihli ulovit letenky za super cenu od aerolinky Vueling. Jen jsme rychle hledali volný termín a místo nám bylo nějak jedno. Nakonec z toho vyšla prosluněná Valencie. 

Cena zpáteční letenky pro jednoho vyšla na necelých 20 €. Letěli jsme z Vídně, ale to nám vůbec nevadilo. Na cestu jsme vyrazili den předem a prošli jsme si tak i Vídeň. Cesta den předem byla i jistotou s ohledem na dopolední čas odletu, nechtěli jsme riskovat, že se zasekneme někde v koloně. Do Vídně je super autobusové spojení, Regiojet jede až na letiště, Flixbus jede do centra města ke stanici metra, odkud se dá také na letiště dobře dostat. 

Valencie je třetím největším městem Španělska a je hrozně rozmanitá, nejdete tady krásné historické centrum, ale i moderní a nadčasové Město umění a vědy. Valencie je i místem, kde byla poprvé uvařena pro Španělsko typická paella, takže pokud sem vyrazíte, měli byste ji určitě ochutnat, připravují ji doslova na každém rohu. 

Cesta z valencijského letiště Aeropuerto de Manises do centra je rychlá, jelikož až na letiště jezdí linky metra. My jsme z letiště jeli linkou č. 5 až na konečnou stanici Marítim – Serrería. Dál jsme pokračovali až k pobřeží, kde jsme byli ubytovaní v Hotelu Sol Playa https://hotelsolplaya.com/ který je přímo u pláže Playa de la Malvarrosa. Toto místo jsme zvolili, kvůli tomu že jsme zde byli jen 5 dní a chtěli jsme si užít pobřeží a do města vyrážet jen výlety. Pláž byla skvělá, čistá – každý den ráno ji uklízeli a bylo zde i málo lidí, většina byla místních. Moře bylo trochu chladnější, ale koupat se v něm v pohodě dalo, takže ideální způsob jak si prodloužit léto. Pláž lemuje široká promenáda Paseo Marítimo a řada restaurací a kaváren, pokud si ráno přivstanete, je to super místo na ranní běh. 

První den po příletu naše cesta vedla do úchvatného nadčasového Města umění a vědy, které se nachází ve vyschlém korytu řeky Turie. Najdete zde oceánografické muzeum, planetárium, vědecké muzeum a umělecké centrum. Celý areál je úchvatný a stojí za to se sem jít podívat. Jako první jsme navštívili Oceanogràfic de Valencia vodní svět, kde najdete všechny možné živočichy, které žijí ve vodě nebo u vody. Toto místo byste určitě neměli vynechat, pokud budete na cestě s dětmi, ale za nás můžu říct, že jsme z návštěvy byli nadšení i my a stálo to za to. Jednotlivé expozice jsou skvěle udělané a najdete tady i živočichy, které jen tak někde nenajdete. Jsou zde i obrovská akvária a podvodní tunely, kde budete doslova součástí podvodního života kolem. Vstupné pro dospělého stálo necelých 25 €, přesné informace o cenách najdete webu, kde se dají koupit lístky online a vyhnete se tak stání ve frontě. 

Dál jsme pokračovali kolem vědeckého muzea – Museu de les Ciències Príncipe Felipe, které svým vzhledem připomíná obrovskou velrybí kostru. V okolí muzea jsou velké bazény, ve kterých se sice nedá koupat, ale můžete si tady půjčit loďku. Bazény obklopují Hemisfèric – planetárium, které svým vzhledem připomíná oko. Jeho součástí je i kino IMAX a laserová show. 

Poslední budova v městě umění a vědy je Palau de les Arts Reina Sofia – moderní umělecký komplex, který svým tvarem připomíná brouka. V této budově se pořádají různé divadelní, operní a taneční představení, koncerty. Součástí areálu je i moderní velkolepá středomořská zahrada

Třetí den jsme si užívali na pobřeží sluníčka a vyrazili jsme jen do nedalekého přístavu

Další den naší cesty jsme jeli do historického centra Valencie, od pobřeží jsme jeli linkou č. 5 až na zastávku Colón. Odtud jsme šli na náměstí Plaza del Ayuntamiento, kde je radnice města (Ajuntament de València). Součástí radnice je i Historické muzeum města, vstup je sem zdarma. Je to skvělá příležitost si projít budovu radnice i muzeum, ve kterém jsou vystaveny předměty významné pro identitu města. V rámci prohlídky se můžete podívat na balkón radnice, ze kterého je krásný výhled na celé náměstí nebo si můžete projít prostor, kde jedná vedení města.

Dál jsme pokračovali ulicemi až k Plaça de la Reina, odkud je vidět Valencijská katedrála. Za vstup do katedrály se platí 4,5 €. My jsme se rozhodli jít do zvonice Miguelete, která stojí hned vedle katedrály a je zní úžasný výhled na celé město. Nahoru vystoupáte po točitém schodišti 207 schodů a můžete se kochat. Vstup pro dospělého stojí 2 €.

V historickém centru města jsou krásné uličky, takže je skvělé jen tak po městě bloudit a určitě objevíte něco neobyčejného ☺ K vidění je toho ve Valencii hodně, rádi se sem určitě vrátíme, rozhodně jsme nestihli vidět všechno. Co byste ale určitě neměli vynechat je návštěva Mercado Central. Tržiště se nachází v historické budově a je rájem vůní, chutí, barev a všeho možného.

Co se jídla týče kromě vyhlášené paelly, byste také neměli vynechat jamón (sušenou šunku), která je španělským národním jídlem. Můžete ji ochutnat opravdu na každém rohu. Ta nejlepší je jamón ibérico de belota, která je vyráběna z černých iberských prasat, které se živý žaludy. Oproti tomu jamón serrano je sušená šunka z bílého prasete, kterou lze přirovnat k italskému prosciutto crudo. Jamón ibérico má tmavší barvu, výraznější chuť a je prorostlý tenkými provázky tuku…prostě geniální ☺ Určitě stojí za to ochutnat i čerstvě plody moře.

V den odletu jsme ráno ještě stihli východ slunce a poté jsme jeli na letiště.

Co navštívit ve Valencii? 

Playa de la Malvarrosa

Město umění a vědy https://www.cac.es/va/home.html

Oceanogràfic de Valencia https://www.oceanografic.org/

Museu de les Ciències Príncipe Felipe

Hemisfèric

Palau de les Arts Reina Sofia

Historické centrum Valencie

Valencijská katedrála

Zvonice Miguelete

Mercado Central

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.